KSČM***Nymbursko jako na dlani

Ke stažení

  • Likvidace cukrovaru Hrochův Týnec v obrazech ke stažení ZDE
  • "Ať žije vláda! . . . . . Ale za svoje."

    ...

    Rychlé info

    2. 3. 2023 od 16 hodin beseda v Malém sále s Kateřinou Konečnou a dalšími
    8. 3. 2023 od 14 hodin okresní oslava Mezinárodního dne žen
    1. 5. 2023 okresní oslava 1. Máje Nymburk od 10 hodin

    Koutek poezie

    Mějme je rádi

    Každý roku začátek, ohlédnem se nazpátek. Abychom si byli jistí, že nejsme jen pesimisti.
    Máme vládu, prezidenta, každému z nich roste renta. Správně jsme se snažili, tak nám všechno zdražili.
    Byli přitom spravedliví. Jenom hlupák se jim diví. Proč chudákům přidávat? Stejně budou nadávat.
    Podle vlastní logiky volí prvky taktiky. Snadněji se přece postí, ten kdo nemá všeho dosti.
    Proto dají sami sobě v této lidsky těžké době. Nač jsou lidu hmotné statky? Zbytečně by dělal zmatky.
    Rádi nesou tíhu moci a činí tak ve dne v noci. Jen když mohou svému lidu přinést v žití trochu klidu.
    Vzali by i větší věno. Bohužel. Je dokradeno. Heslo však zní: „Nepřestat. Chudé lidi potrestat.
    Když nebudou mít žádnou sílu, těžko vyhrabou se z jílu“. A tak mocní svojí pílí míří směle k svému cíli.
    Řekněte. No není hezká, cesta do prdele Česká?

    Sociálně právní poradna KSČM

    poradna@kscm.cz

    Naši odborníci se budou snažit zareagovat na vaše dotazy nejpozději do 7 pracovních dnů.
    Nabízíme vám poradenství v těchto oborech:
    •lidská práva a sociálně právní ochrana dětí
    •občanské právo
    •pracovní a správní právo
    •sociální problematika
    •zdravotní problematika
    •bytová problematika
    •školská problematika,
    sociálně patologické jevy
    dětí a mládeže
    •genderová problematika
    •ekologická problematika
    •finanční poradenství
    •bezpečnostní problematika
    •zemědělská problematika
    S důvěrou se obracejte na odborníky KSČM.
    Upozornění: Tato občanská poradna nemůže v žádném případě nahrazovat kompetence orgánů státu nebo plnit úlohu arbitra.


    Priority volebního programu KSČM

    * Práce pro všechny za spravedlivou mzdu

    * Žádná tolerance k omezování sociálních jistot, důstojný život i pro seniory

    * Investice do lidí, vědy a nových technologií jako základ boje proti krizi

    * Zdravé životní prostředí a trvale udržitelný rozvoj, regulace trhu

    * Bezpečí pro občany, spravedlivý trest za každé bezpráví

    * Demokracie a lidská práva – KSČM pojistkou demokracie

    * Společnost vzdělání a kultury

    * Šance pro mladé na kvalitní život

    * Rovný přístup k informacím a rozvoj informačních technologií

    * Život v míru, bez vojenských paktů, cizích základen a válek


    Karel KRYL

    Karel Kryl

    Demokracie rozkvétá, byť s kosmetickou vadou: ti, kteří kradli po léta, dnes dvojnásobně kradou, ti, kdo nás léta týrali, nás vyhazují z práce, a z těch, kdo pravdu zpívali, dnes nadělali zrádce. Ti, kdo nás léta týrali, nás vyhazují z práce, a z těch, kdo pravdu zpívali, dnes na dělali zrádce.

    Demokracie prospívá bez nás a pragmaticky, brbláme spolu u píva, jak brblali jsme vždycky, farář nám slíbil nebesa a čeká na majetky, my nakrmíme forbesa za dvě či za tři pětky. farář nám slíbil nebesa a čeká na majetky, my nakrmíme forbesa za dvě či za tři pětky.

    Demokracie zavládla, zpívá nám Gott i Walda, zbaštíme sóju bez sádla u strejdy McDonalda, král Václav jedna parta je se šmelinářským šmejdem, pod střechou jedné partaje se u koryta sejdem. král Václav jedna parta je se šmelinářským šmejdem, pod střechou jedné partaje se u koryta sejdem.

    Demokracie panuje od Aše po Humenné, samet i něha v pánu je a zuby vylomené, Dali nám nové postroje a, ač nás chomout pálí, zaujímáme postoje, místo abychom stáli. Dali nám nové postroje a, ač nás chomout pálí, zaujímáme postoje, místo abychom stáli.

    Demokracie dozrává do žaludečních vředů, bez poctivosti, bez práva a hlavně bez ohledů, a je to mýlka soukromá, snad z optického klamu, že místo srdce břicho má a místo duše tlamu. A je to mýlka soukromá, snad z optického klamu, že místo srdce břicho má a místo duše tlamu.

    Jdi na obsah Jdi na menu
     

    JINCE/PRAHA - Hold aktivním občanům dlouhodobě protestujícím proti umístění radarové základny Národní raketové obrany USA v České republice, zejména občanské iniciativě Ne základnám, vzdali v sobotu v Jincích poslanec KSČM Stanislav Grospič a senátor ČSSD a starosta Příbrami Josef Řihák. Před protestním pochodem na Záskalskou přehradu spolu s dalšími řečníky vyzvali k pokračování boje proti radaru a - jak podtrhl starosta Jinců Josef Hála (KSČM) - i proti vůbec všem cizím vojenským základnám ve světě. Všichni zdůraznili význam říjnových poslaneckých voleb, které určí složení sněmovny, jež má rozhodnout o ratifikaci smluv, a které by se dle mluvčího OI Ne základnám Jana Májíčka mohly stát, pokud by je obce spojily s místními referendy o radaru, i výrazným symbolickým odmítnutím cizí základny.

     

    Obrazek

    Dopolední občasné poprchávání patrně odradilo část lidí od účasti na více než dvaapůlhodinovém pochodu přes vojenský újezd Brdy, který mohli absolvovat poprvé již předloni. Ostatně v poledne prudká přeháňka zahnala pod plachtu nového stanu Ne základen všechny, kteří na jineckém náměstí shromáždění a pochod chystali. Přesto nakonec vystoupením přihlížela stovka lidí velmi rozdílného politického smýšlení: členové KSČM, ČSSD, SZ, DSZ, bezpartijní, ale i lidovci či lidé, jejichž rodiny přišly po r. 1948 o všechen majetek, přišli a přijeli mladí i staří, třebas i po těžké mrtvici, ale s vědomím morální a politické povinnosti občana se vzepřít zlu, politické manipulaci, tomu, co si nepřeje většina občanů. Okolo 15. hodiny začal pochod k Záskalské přehradě, resp. do Chaloupek, kde tentokrát pochod kvůli stavebním pracím na přehradě končil.

     

    ObrazekJinecký starosta připomněl tři roky boje proti radaru, který vedou místní občané spolu s mírovými aktivisty nejen v celé naší republice, ale i v zahraničí. Upozornil na celosvětový rozměr militarizace a odporu vůči ní, odporu, který vedou ti, kteří chtějí mírové soužití, klid na život, práci a rodinu, svobodný život, svobodné rozhodování. Vzpomenul své zahraniční cesty, např. do Itálie a Německa, kde občané také bojují proti cizím vojenským základnám nebo jejich rozšiřování, protože nepovažují válku a militarizaci za možnou formu řešení problémů.

     

    Příbramský starosta, jenž je i předsedou Ligy starostů proti radaru, konstatoval, že odpůrci radaru - OI Ne základnám, dále Greenpeace, Liga starostů a další - ušli dlouhou cestu. Zdůraznil, že se ukázalo, že občané, když ve své aktivitě vydrží, jsou schopni měnit záměry politiků. Připomněl miliony na propagandu, jakou dostal Tomáš Klvaňa, které ale postoj občanů nijak nezměnily, a vysmál se příslibům na ekonomický přínos základny, který sliboval někdejší středočeský hejtman Petr Bendl (ODS). Zdůraznil význam toho, aby si občané rozhodovali o životě sami, jakož i význam protiradarové občanské aktivity pro celou českou politiku: V Brdech se bojovalo za Českou republiku! V závěru přítomné pozdravil od Jana Neorala, starosty Trokavce, kde proběhlo první místní referendum o radaru v ČR, jemuž zdravotní důvody tentokrát neumožnily na protiradarovou akci dorazit.

     

    Obrazek

     

    Lídr středočeské kandidátky KSČM Stanislav Grospič (a ten den čerstvý pětačtyřicátník, jak prozradila mluvčí OI Ne základnám Jana Glivická) odsoudil ty, kteří chtějí prodat bezpečnost ČR. Prohlásil, že pro bezpečnost Evropy jsou velmi důležité vztahy USA a Ruska, ocenil obnovení jejich diskuse a to, že si obě velmoci opět uvědomily význam této obapolné bezpečnosti, ve které je ČR jedním ze soukolí. Zdůraznil, že KSČM byla od počátku proti radaru, ale rozhodnutí o něm chtěla a chce poskytnout občanům v referendu. Poděkoval občanům, že se nenechali zastrašit a obalamutit, takže jejich jednotné vystupování znesnadnilo části politiků jejich plány. Další osud radaru budou mít občané ve svých rukou, pravil s odkazem na sněmovní volby.

    Obrazek

    Májíček poukázal na odraz případu radaru USA na stav a myšlení české společnosti a připomněl nedávný zvací dopis Václava Havla, Alexandra Vondry a dalších českých a východoevropských politiků skomírající velmoci , která přitom porušuje mezinárodní právo. Upozornil, že ve sněmovních volbách 2009 již na rozdíl od r. 2006 bude jasné, jaký má která strana postoj k radaru, a že z radaru je třeba udělat významné volební téma. Uvedl, že po letech bojů proti radaru je již mnoho lidí unaveno, ale že právě díky vytrvalosti občanů radarové smlouvy nejsou definitivně ratifikovány: Kdybychom zůstali doma, už by tady radar byl. Pokud se občané spojí a protestují, tak kroky politiků zastaví, zpomalí či alespoň znepříjemní, dodal mluvčí. Varoval, že v rozpočtu USA nadále jsou peníze na radarovou základnu v ČR a raketovou v Polsku, a že u nás je stále dost proradarových politiků, takže je třeba jít k volbám.

     

    Dokladem toho, že protiradarový boj není jen záležitostí pražských a brdských aktivistů, bylo vystoupení historika a publicisty Petra Rohela z Ostravy. Sdělil, že nedávno v Ostravě během dvou dnů získali 600 podpisů pod petici za referendum o radaru, takže zájem občanů neutichá. Prohlásil, že jestliže v r. 1968 se podílel na studentských protestech proti příchodu armád Varšavské smlouvy, musel bych se stydět, kdybych dnes neprotestoval proti příchodu cizích vojsk !

     

    Obrazek

    Po projevech se většina účastníků vydala na pochod. V obcích skandovali různá hesla. Kromě mnohaletých Tady radar nebude! nebo Čí jsou Brdy? - Naše! Čí je radar? - Jejich! znělo i jarní Padla vláda, padne radar! Hlavně však pochodující diskutovali. Přitom vyšlo najevo z jak rozdílných stranických táborů mohou být, ale přesto najít společnou řeč, společné hodnoty, jako např. předseda strakonického OV KSČM Václav Smeták s jedním z věřících. V Chaloupkách čekalo unavené pěšáky prostředí s hudbou a tombolou, které uzavřely den, během něhož mnohokrát z úst účastníků zazněla pozitivní slova na adresu do toho dne neznámých lidí, členů jiných politických stran, ale třeba i Policie ČR a Vojenské policie, které akci sledovaly.

     

    Komentáře

    Přidat komentář

    Přehled komentářů

    Zatím nebyl vložen žádný komentář